wtorek, 30 stycznia 2018

Cherub - ciąg dalszy

O upodobaniach czytelniczych Młodego, a zwłaszcza o jego zamiłowaniu do książkowych "tasiemców" pisałam już tu. Póki co nic się w tej kwestii nie zmieniło. No poza pewnymi drobiazgami. "Baśniobór" został już ukończony, teraz Młody czeka na drugi tom "Smoczej straży" (pierwszy ku swej wielkiej radości dostał pod choinkę). Na półce zagościły też nowe serie: "Timeriders", "Pas Deltory", na swoją kolej czeka też pierwszy tom "Zwiadowców".

Jako, że Młody idzie zdecydowanie w kierunku fantastyki rzadko czytamy te same tytuły. Wyjątkiem jest i był "Cherub" - seria książek o dziecięcych agentach specjalnych. Dobrnęliśmy wspólnie do tomu 10 (pomijając 6, którego nie było w bibliotece) i z musieliśmy przeskoczyć do części 13 (11 i 12 też brak na półkach).


Trochę nas przez to ominęło. W "Republice" nie ma już Jamesa Adamsa, a my nie wiemy jak potoczyły się jego dalsze losy. Pojawia się za to nowy bohater - 12-letni Ryan, który wyrusza na swoją  pierwszą misję - ma zaprzyjaźnić się z Ethanem Aramowem, który mimo że mieszka w bogatej Kalifornii, jest także wnukiem przywódczyni azjatyckiego imperium przestępczego. Równolegle poznajemy też losy Ning, chińskiej nastolatki, której świat pewnego dnia runął w gruzach. Dziewczyna zostaje sama, musi uciekać i ukrywać się przed oprawcami, którzy również są częścią klanu Aramowów. "Anioł stróż" jest kontynuacją losów tychże bohaterów. Ethan przebywa w Kirgistanie pod opieką nestorki rodu, babci Ireny, Jednak jego wuj Leonid za wszelką cenę pragnie go zniszczyć by przejąć kontrolę nad fortuną klanu.

Przy czytaniu tych książek jak bumerang powraca problem: czy pozwolić je czytać dwunastolatkowi. Młody czyta tu opisy torturowania ludzi by wymusić od nich zeznania, poruszany jest problem handlu ludźmi i nielegalnego przewożenia osób za granicę, w gangsterskich porachunkach giną ludzie. A jednak czyta, nie ma sennych koszmarów i raczej na pewno nie zejdzie przez to na złą drogę. A ja czytam z nim, żeby potm temat przegadać, objaśnić co trzeba i uzmysłowić pewne kwestie.

Książki zgłaszam do wyzwań: WyPożyczone oraz Dziecięce poczytania Bonusowe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz