sobota, 24 marca 2018

Zabawy z Kubą i Bubą

Przeczytaliśmy "Kacperiadę" więc przyszedł czas na Kubę i Bubę. Mały na dobre zakolegował się z tą parą sympatycznych, choć ciągle kłócących się bliźniaków.
Na naszej półce stoją dwie książki z tej serii:
"Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu"
oraz "Słodki rok z Kubą i Bubą"Po ich przeczytaniu szybko musiałam pędzić do biblioteki po jeszcze. Udało mi się zdobyć:
"Tu i tam z Kubą i Bubą"oraz "Kuba i Buba w szpitalu"Książki są o tyle fajne, że oprócz krótkich opowiadań zawierają także różnorodne zabawy. Najfajniejsze są chyba w pierwszej książce "Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu". Część z nich np. zagadki, quiz, labirynt czy różnice wykonaliśmy w łóżku, od razu po czytaniu. Gimnastyka i ćwiczenia na proste plecy były zajęciem na weekendowe poranki. Tangram i gra planszowa wypełniły nam dwa popołudnia. Zabawy plastyczne jeszcze przed nami.W dwóch pozycjach, które mamy własne czyli  "Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu" oraz "Słodki rok z Kubą i Bubą" opowiadania nawiązują do konkretnych świąt, dni czy wydarzeń roku. W "Słodkim roku..." zgromadzone są oczywiście przepisy na każdą okazję. Mały ma oczywiście wielką ochotę na pieczenie i gotowanie, ale okazało się że część przepisów mamy już wypróbowanych. Uwielbiamy domowy mus jabłkowy, co rok, a nawet częściej pieczemy pierniczki wigilijne, a bułeczki z tęsknotą wolimy w wersji z jagodami. Inne przepisy na pewno jeszcze wypróbujemy.Kolejne książka "Tu i tam z Kubą i Bubą" oprócz zagadek, przepisów oraz gier zawiera ciekawe propozycje na spacery po Warszawie i nie tylko.
Co prawda nie zamierzamy tak jak bliźniaki pobijać rekordu Guinnessa w jak najszybszym zwiedzaniu Warszawy, ale do naszej listy miejsc, które koniecznie musimy zobaczyć dopisaliśmy Łazienki oraz Grób Nieznanego Żołnierza.Jako ostanie przeczytaliśmy "Kuba i Buba w szpitalu". Ta książka chyba najmniej zachwyciła Małego ponieważ on panicznie boi się szpitala i wszystkiego co z nim związane. Ale intencją autora było pewnie oswojenie dzieci z chorobą, lekarzami, szpitalem. Oczywiście hospitalizacja chorych bliźniaków staje się dla nic prawdziwą przygodą, a pracujący tam lekarze i pielęgniarki pewnie odetchnęli z ulgą po ich wypisie. Przy okazji Kuba i Buba wyjaśniają dlaczego warto słuchać wskazówek lekarza, do kogo zwrócić się o pomoc, gdy ktoś bliski zachoruje, czym jest tajemnica lekarska, a także co można, a czego nie można robić w szpitalu. Jednym słowem garść poważnych informacji przekazana z humorem, w przyjazny trafiający do dzieci sposób.
Kuba i Buba pewnie jeszcze nie żegnają się z nami.Do ich zabaw i historii będziemy pewnie nie raz wracać. Marzy mi się też film na podstawie książek pana Kasdepke.
A tymczasem książki zgłaszam do wyzwań: WyPożyczone oraz Dziecięce poczytania Bonusowe,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz