niedziela, 5 kwietnia 2020

Biuro Detektywistyczne Nr 2

Co można zrobić kiedy przeczytało się już wszystkie książki o przygodach Lassego i Mai i wciąż nam mało?
Należy sięgnąć po serię Biuro Detektywistyczne Nr 2, autorstwa Jorna Liera Horsta i Hansa Jorgena Sandnesa.


Poznajemy tu kolejną parę detektywów: Tiril i Oliwera. Są sąsiadami i mieszkają w małym norweskim miasteczku Elvestad. W poszukiwaniu złoczyńców pomaga im pies Otto. Ich biuro znajduje się w piwnicy ich domu (bliźniaka). Przyjaciele bardzo poważnie podchodzą do każdej sprawy. Gromadzą materiały dowodowe, analizują fotografie, nagrania wideo. Wzorują się na pracy swego wujka, który też jest prywatnym detektywem. Dzieciaki współpracują z lokalna policją, choć ta nie zawsze chce wierzyć ich słowom.


W porównaniu z książkami Martina Widmarka te wydaja się poważniejsze. Przygody detektywów czasem są bardzo niebezpieczne, po prostu pchają się tam, gdzie dzieci nie powinny przebywać. Na szczęście akcja toczy się szybko i te momenty grozy też szybko mijają. 
Książki maja kolorowe obrazki, a na końcu każdej zamieszczono jeszcze dodatkowe zagadki, w postaci wyszukiwania różnych szczegółów na kartach lektury. Mały, choć uwielbia takie zadania, tu nie lubi tego robić bo wymaga to ponownego przekartkowania całej książki.

Dotarliśmy też do innego, nieco większego wydania przygód bohaterów, w której takie zagadki pojawiały się na każdej stronie. I to było fajne.
W sumie przeczytaliśmy już 9 książek serii (nie wszystkie są na zdjęciach):
Operacja Burzowa Chmura
Operacja Człowiek w Czerni
Operacja Podmuch Wiatru
Operacja Zjawa
Operacja Zachód Słońca
Operacja Żonkil
Operacja Mumia
Operacja Reklamówka
Operacja Złoto

Ponieważ wszystkie były z biblioteki zgłaszamy je do wyzwania WyPożyczone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz